טיול לפולין – וורשה, קרקוב וזאקופנה

 פולין  2

טיול לפולין בדר"כ מעורר אסוציאציות קשות של שואה, רדיפת יהודים, פוגרומים וחיים קשים. לנו במשפחה אין שורשים פולניים למרות שאולי בדורות קדומים היינו חלק מהאימפריה הפולנית בגלל הזזת גבולות באירופה ואיחוד נסיכויות שונות. לפני כ – 20 שנה, כשנה לאחר יציאת בריה"מ מפולין, נסע בעלי לנסיעת עסקים לפולין וחזר משם עם חוויות קשות ביותר של מחסור, הזנחה, קשיי תחבורה ותיקשורת קשים ביותר, בתי מלון מוזנחים, אוכל גרוע במיוחד, ומה לא. בשנים האחרונות חברים שנסעו סיפרו על פולין אחרת אבל האדון לא רצה לשמוע על טיול לפולין, החויות והזכרונות לא היו מפתים. השנה הודעתי שזהו, נוסעים לפולין !!!!! התייעצנו עם חברים טובים שמכירים היטב את המדינה, הנה ההתרשמות שלנו.

פולין מייל 11

כמובן שפולין כיום אינה המדינה שהיתה לפני 15 שנה, כיום זו מדינה מערבית לחלוטין, אוכל נפלא, מרכזי קניות מפוארים, בתי מלון ניפלאים ומפנקים, משך כל הטיול בעלי לא הפסיק להתפעל מהשינוי הגדול שחל במדינה וההספק הגדול במשך מספר שנים לא רב. האנשים היו מסבירי פנים, כששמעו שאנו מישראל רצו לדעת יותר על המדינה, המדריכים  הרבים בהם ניתקלנו דיברו בצורה גלויה על הקשר העמוק  והחשוב של פולין והיהודים ותרומתם לכלכלת פולין בשנים שלפני מלחמת העולם. אין ספק שזה לא יהיה הטיול הראשון והאחרון בפולין, אנחנו נחזור אליה.

פולין  7

ההמלצות שלי הם לגבי מלונות, מסעדות, שרותי תיירות שונים, מקומות מיוחדים. מסלולים למיניהם יש ברשת בלי סוף. הספר שעליו אני ממליצה על פולין הוא של שיחור שהיה מפורט וכלל מידע רב וחלוקה טובה למסלולים.

אי אפשר לדבר על פולין בלי להזכיר את האוכל – תשכחו מכל מה שאתם חושבים שאתם יודעים על "אוכל פולני" פה תופתעו בגדול !!! האוכל מעולה, טעים ביותר ומגוון, שלא לדבר על המתוקים – אין מילים לתאר את העוגות המפתות, את בתי הקפה והקונדיטוריות אשר מיתמחות רק במאפים מתוקים – חגיגה אמיתית.

פולין  8

בוורשה ובקרקוב (ובעוד ערים באירופה), ישנם סיורי חינם בנושאים שונים הקשורים לעיר. המדריכים הם מדריכים מוסמכים, צעירים, אקדמאים עם אנגלית מעולה. מומלץ ביותר. הם לא ניכנסים למקומות הדורשים תשלום, לכך תצטרכו להגיע בניפרד. המדריכים עומדים בשעה היעודה בכיכר עם שלט או מטריה כתומה, כך תזהו אותם.

איך תגיעו מוורשה לקרקוב ? המרחק לא קטן, בערך 6 שעות נסיעה. הנסיעה איטית למדי. ניתן כמובן לטוס. אנחנו נסענו ברכבת אקספרס.  אורך הנסיעה שעתיים וחצי.  הזמנו כרטיסים באינטרנט, כ- 240 זלוטי לכרטיס, שזה כ- 250₪, כדאי יותר להזמין כרטיסים ישר בתחנת הרכבת הראשית בוורשה, המחיר כ- 160 זלוטי. 

פולין  9

המסלול היה – 4 ימים וורשה, 3 ימים קרקוב, 2 לילות זאקופנה

וורשה

וורשה נהרסה כמעט כליל בתקופת מלחמת העולם השניה, העיר כמעט כולה ממוחזרת אבל מצליחה לשמור על צביון עתיק.

פולין   8

המלון בו הינו היה        Polonia Palace    

מלון בדרגה של ארבעה כוכבים, מיקום מעולה, 5 ד' הליכה מתחנת הרכבת הראשית של וורשה, הלכנו ברגל עם המזוודות ללא כל בעיה. מול מרכז התרבות וקרוב למרכזי קניות.

פולין מייל 5

סיורים – לקחנו שני סיורי חינם, האחד בעיר העתיקה והשני ברובע היהודי,  הסיורים יוצאים מכיכר הארמון, בכניסה לעיר העתיקה – plac zamkowy.

אנחנו אהבנו את הסיורים של "המטריה הכתומה"

בכל יום בשעות 11:00, 14:30 יוצאים סיורים, פשוט תגיעו ותצטרפו.

כל כך ניהננו מהמדריכה שלקחנו אותה למחרת לסיור פרטי, באזור של פארק לאזיינקי,  העלות

Magdalena Surawska         טל. +48501742295,      magdalena.surawska@gmail.com

תטיילו כמובן בעיר העתיקה היפהפייה, עמוסה בסימטאות ציוריות, ונקודות חן בכל מקום,

פולין קרקוב  4

הרחוב המקסים   nowy swiat , רחוב משוחזר לחלוטין עם אוירה קסומה,

פולין  1

 במוזיאון היהודי, מוזיאון המרד הפולני, הרובע היהודי עם מסלול הגבורה המרגש, כמובן שסיור בבית הקברות המספר בעצם את כל ההיסטוריה של יהודי פולין במשך מאות שנים, (שריינו לפחות שעה לסיור במקום המרגש),

פולין  5

אל תוותרו על  בית הסוהר הפולני שמשאיר חוויה קשה מאד – Pawiak, בפינת הרחובות  Jana Pawla ורחוב  Dzielna,  וכמובן הגן המקסים פארק לאזיינסקי. ועוד

פולין  4

מסעדות בוורשה

שריד מהתקופה הקומוניסטית תמצאו במסעדות ה – Milk Bar, אלה מסעדות קטנות, זולות להפליא וטעימות מאד, עם אוכל מקומי  (ארוחה לשניים כ – 30,40 ש"ח), השרות הוא שרות עצמי.

וורשה מלאה במסעדות נפלאות עם אוכל מכל העולם, אנחנו התמקדנו באוכל הפולני והופתענו לראות כל כך הרבה מנות מוכרות ואהובות אצלנו בארץ – הקרפאלאך כמובן (בפולין הם פירוגי), לאטקס (פנקייק תפו"א), מרק עוף עם איטריות, כבד קצוץ צלי בשר ועוד.

פולין מייל 3

אל תחמיצו את רשת הקרפאלאך  Zapiecek. שנמצאת במקומות שונים בוורשה, נסו פירוגי מתוק – מעדן !!!!

פולין מייל  1

אם תתאכסנו במלון שהמלצתי, באותו רחוב יש מסעדה נפלאה  Smaki Warszawy, ברח' Zurawia 47/49,   וכמובן המסעדה המעולה שאכלנו בה פעמיים Stary Dom, תבדקו באינטרנט את הכתובת, חייבים להזמין מקום, תבקשו במלון.

פולין מייל 14

קרקוב

קרקוב, העיר היפה שנשתמרה יפה, לא נהרסה לגמרי במלחמה, ביניינים רבים בעיר נשתמרו יפה. הבירה הראשונה של פולין, עיר מודרנית, עליזה, תוססת חיים.  הרובע היהודי  – קזי'מייז, שלא נהרס במלחמה ולכן אפשר למצוא בו עדויות רבות לחיים היהודיים שהיו כאן.

פולין קרקוב  3

בקרקוב השתכנו בדירה במרכז העיר העתיקה, מרחק של 3 ד' הליכה מהכיכר הראשית, מומלץ ביותר.

      Happy Guests

פולין קרקוב  1

מתחת הדירה היה בית קפה צרפתי לארוחת בקר טובה ו –   Milk Bar, מוצלח מאד.

בקרקוב, בכיכר  הענקית בעיר העתיקה, מול הכנסיה המרשימה, מריה הקדושה, נימצאים  כל הנושאים החשובים לתייר, טיילו בעיר, בסימטאות, ברחובות הציוריים מלאיי הארמונות,

פולין 10

 עשו סיור כמובן  ב"וואוול", זוהי גבעת המלכים המרשימה, שווה ביקור של שעה לפחות.

פולין קרקוב  5

סיורי החינם – גם פה סיורים במגוון נושאים, אנחנו לקחנו לעיר העתיקה ולרובע היהודי –

http://freewalkingtour.com/

הרובע היהודי שלא נהרס שווה ביקור של כמעט יום שלם, התחילו עם הסיור חינם והמשיכו לבד, היכנסו לבתי הכנסת המרגשים,

פולין  3

הסתובבו ברחובות ובסימטאות, שבו במסעדה או בית קפה,

פולין מייל  2

בקרו בבית החרושת של שינדלר שכיום הוא מוזיאון ,מרגש ועוצמתי במיוחד.

כמו כן בכיכר תמצאו כירכרות ססגוניות יפהפיות שיעשו לכם סיור קצר – 30 ד' בעיר העתיקה או סוג של תלת אופן הנוסע ברחבי העיר, עם הסבר, מחצי שעה ועד יום שלם.

פולין קרקוב  2

הזמינו לכם בהגיעכם לעיר (אם יש זמן), סיור של חצי יום למכרה המלח בווייליצ'קה, מומלץ.

מסעדות  מומלצות  בקרקוב נמצאות שתיהן באותו הרחוב   Grodzka, זה רחוב היוצא מהכיכר המרכזית, הראשונה בצד ימין  Marmolada  והשניה מרוחקת יותר  Miod Malina, שתיהן מצויינות, רצוי להזמין מקום. מול המסעדה השניה, יש Milky Bar מעולה.

פולין מייל 15

אוכל הרחוב הנפוץ ביותר בקרקוב הוא הבייגל הנמצא כמעט בכל פינת רחוב. טעים אבל שימו לב לטריות.

פולין קרקוב  6

טיילו בעיר היפה שלא נהרסה כמו וורשה, שבו בבתי הקפה בכיכר הראשית בערב מאוחר עם המוסיקה המתנגנת מכל עבר ותיהנו.

פולין קרקוב  7

זאקופנה

טיילנו בבוקר בקרקוב היפה לפני שעוזבים אותה לעיר הנופש זאקופנה, שכרנו רכב בקרקוב, הביאו לנו את הרכב למלון, (היה נוח ביותר), ושמנו פעמינו בשעות הצהריים המאוחרות לעיר הנופש . הנוף היה מקסים, ירוק מכל עבר עם עיירות חמודות.

פולין  6

הגענו למלון דירות יפה מאד       Aparthotel Bellamonte        

קיבלנו דירה יפה וגדולה הצופה ליער ושמנו פעמינו למרכז העיר. הליכה של כ – 10 ד' ואנחנו במידרחוב הציבעוני. המידרחוב שוקק חיים עם דוכני גבינות, מזכרות, מוסיקה, האנשים לבושים בבגדים המסורתיים של האזור, נחמד מאד.

פולין זקאפונה  1

אין המלצה למסעדה מסויימת, האוכל כמובן מקומי שזה אומר הרבה בשר על הגריל, בחרנו מקום שנראה לנו ולא התאכזבנו. בכניסה למדרחוב ישנו בית קפה קונדטוריה עם עוגות ניפלאות, אל תפספסו.

פולין מייל 10

מסביב לזאקופנה ישנם מסלולי הליכה רבים, שייט באגם, רכבל להר הגבוה גובאלובקה (Gubalowka), רכיבה עם עגלון ועוד. בדרך למידרחוב יש טוריסט אינפורמיישן, כנסו ותקבלו את כל המידע המתאים לכם. אנחנו גם שוחחנו עם פקידת הקבלה שנתנה טיפים והסבירה איך להגיע. עשינו הליכות רבות בשטח, ביער יפהפה עם מפלים. הטבע במייטבו.

פולין זקאפונה  2

חזרנו לעיר והלכנו ברחוב העתיק של זאקופנה  רחוב  koscieliska, זה המקום בו התחילה העיר ובה צמח סגנון בניה ייחודי למקום. בסוף הרחוב ישנה כנסיית מרי מפטימה, כנסיה שונה, מרשימה ביותר. שווה ביקור.

פולין מייל 4

מזאקופנה המשכנו לסלובקיה – בכתבה הבאה.

פולין מייל 12

10 thoughts on “טיול לפולין – וורשה, קרקוב וזאקופנה

  • אנחנו עשינו טיול פרטי, הטיסות היו עם אל על, אין כל בעיה להסתדר לבד בפולין.

 1. שלום, אשמח לדעת באיזה תקופה מומלץ?
  האם בפסח קר מדי עם ילדים? וצריך לחכות לקיץ?
  תודה!

  • שלום קרין,
   אנחנו לא היינו באזור פסח אבל לפי שיחות עם חברים פולנים הבנו שיכול להיות קר. תתעדכנו באתרי מזג אויר לפי הממוצע בשנתי בפולין,
   מזג אויר הוא תמיד נעלם. ביחוד כיום עם כל שינויי מזג האויר העולמיים
   אני חושבת שכדאי לחכות לתחילת יולי, אוגוסט יכול להיות חם מאד
   מקוה שעזרתי
   שפרה

 2. שלום שפרה,
  אנו 2 זוגות גמלאים שמתכננים לנסוע לקרקוב ולוורשה ביוני השנה.
  קראתי בהנאה את הכתבה שלך ומאד נהנתי, בהתיחס לעובדה שהייתי בוורשה בשנה שעברה לסופש ארוך.
  העובדה שהחלטתי לנוסע שנית והפעם גם לקרקוב, מדבר בעד עצמו.
  מספר שאלות:
  כמה ימים לדעתך יש לבקר בקרקוב שיכלול גם יום לאושויץ ובירקנאו ( נראה לי שנותר על זקופאנה…מה דעתך?).
  האם ניתן להיות בדירה שאת היית רק ל 2 לילות? מתאימה ל 2 זוגות?

  • שלום בנצי,
   פולין נפלאה לטיול, אני בטוחה שתיהנו מאד, חודש יוני הוא חודש נפלא לטיול בפולין. עכשיו לשאלות.
   אנחנו לא היינו באושוויץ ובירקנאו, היינו בקרקוב 3 ימים, נראה לי שאם ברצונכם לנסוע גם למחנות תבררו אם נוסעים באותו יום לשניהם או מחלקים ליומיים. נראה לי שאושויץ מצריכה יום שלם וזאת ממידע של חברים.
   הדירה שהיינו מתאימה לזוג אחד אבל יתכן דיש בבנין דירות נוספות, תנסו באתר של booking,
   מאחלת לכם חג שמח וטיול נפלא
   שפרה

 3. שיפרה שלום,
  אילו היית צריכה להחליט לבקר בעיר אחת בלבד: וורשה או קרקוב.
  באיזו היית בוחרת? אני יכולה לבקר רק באחת מהן.

  האם היית מחשיבה את זקופנה כעיירת נופש בה כדאי לשהות ,לא כטיול אלא כנופש ומנוחה?

  תודה לתשובתך

  • בקר טוב,
   נתחיל מזה ששתי הערים מקסימות, השאלה היא כמה זמן עומד לרשותך.
   אם יש לך רק סופ"ש קצר והטיסה מגיעה לוורשה, הייתי נשארת שם. לטיול בוורשה אפשר להסתפק ברוטו בשלושה ימים, אם יש לך ימים נוספים, אין כל בעיה לקחת את הרכבת המהירה בשעה מוקדמת לקרקוב ולחזור באותו יום בשעה מאוחרת.
   לגבי זקופנה – עיירה נחמדה ותו לא. בקיץ די חם, תבררו אם יש מזגן במלון. אין הרבה מה לעשות שם. במרחק של נסיעה לא ארוכה מזקופנה יש את הרי הטטרה בסלובקיה, שם יש אטרקציות מוצלחות יותר.
   מקווה שעזרתי,
   שפרה

  • הי ענת,
   אם אתם יורדים בתחנת הרכבת הראשית ההליכה לעיר העתיקה הוא כ 25 – 30 דקות
   בהצלחה ותיהנו
   שפרה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *